Czym naprawdę zajmuje się architekt, czyli co zawiera projekt budowlany
Autor: Marcin Sieradzki, publikacja: 2020-03-13
Często wyobrażenie o pracy architekta są dalekie od rzeczywistości. Możliwe, że wynika to z wykreowanego w filmach nieprawdziwego jego wizerunku - machającego teczką i grającego w tenisa.
Architekt, podpisując projekt składany do urzędu, ma nie tylko ukończone studia, ale także zdany bardzo trudny egzamin państwowy (jak lekarz). Jest to więc osoba bardzo wykształcona, będąca specjalistą w swojej dziedzinie. Pseudoarchitekci po kursach czy studiach podyplomowych nie mają takich kompetencji, nawet gdy mówimy o wnętrzach.
Teraz ludzie niestety często wybierają najprostsze i najtańsze rozwiązania, ale potem często tego żałują. Pewne rzeczy powinno się powierzać profesjonalistom. Architekt jest dla budynków i wnętrz tak ważny jak stomatolog dla zębów czy chirurg przy operacjach.
Projekt domu, składany do urzędu ma szczegółowe i obszerne opracowanie. Mało kto zna ciągle zmieniające się prawo budowlane, którego nieprzestrzeganie kończy się rozbiórką.
Jeżeli ktoś ma w planach wybudowanie domu, musi wiedzieć, co musi zawierać każdy projekt budowlany:
- Projekt zagospodarowania terenu (sporządzany na mapie do celów projektowych, którą wykonuje geodeta na podstawie mapy zasadniczej i pomiaru z wizji lokalnej).
- Strona tytułowa (tytuł inwestycji, adres, dane projektantów, ich podpisy, dane inwestora i data opracowania całości).
- Opis techniczny (lokalizacja terenu, opis budynku, bilanse, spisy i inne).
- Załączniki podstawowe związane z uprawnieniami projektantów i opiniami o terenie.
- Umowy z dostawcami energii elektrycznej, wody, ciepła czy odprowadzających ścieki.
- Informacje bezpieczeństwa i ochrony zdrowia określające zakres prac i ryzyka budowy oraz BHP.
- Część architektoniczna zawierająca rzuty, przekroje i elewacje (większość myśli, że to tylko tą częścią zajmuje się architekt).
- Część konstrukcyjna z obliczeniami statyczno–wytrzymałościowymi.
- Część instalacyjna (wod.-kan. i CO).
- Część elektryczna z zasilaniem i oświetleniem.
- Ogólna charakterystyka energetyczna.
- Projekt szamba lub oczyszczalni.
- Projekt instalacji odgromowej.
- Ogólny projekt kotłowni.
- Nieobligatoryjnie, można dołączyć projekt urządzeń dodatkowych (pompy ciepła, kominki) oraz projekt wentylacji.
Pytanie zadane na początku: czym w tym wszystkim zajmuje się architekt? Odpowiedź: każdą z tych rzeczy – większość robi samodzielnie, a część koordynuje i całość spaja. Dom bez architekta nie ma duszy.
Oczywiście można wybrać gotowy projekt z katalogu, ale najczęściej jest on niedostosowany do warunków zabudowy, planu zagospodarowania albo do potrzeb indywidualnych klienta. Co więcej, zakupienie projektu gotowego i tak wymusza zatrudnienie architekta, który dostosuje projekt, podpisze go i złoży do urzędu.
Czy jest zatem sens wydawać pieniądze na poprawki, dostosowanie gotowego projektu i w konsekwencji w tej samej cenie uzyskać „dom frankensteina”? Chyba nie. Dlatego najlepiej znaleźć doświadczonego i polecanego architekta z uprawnieniami, który pomoże przejść przez trudny proces relacji z urzędem oraz pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu.
Opracował:
Marcin Sieradzki
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki