Powiedz jak możemy Ci pomóc

BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki

Łódź

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czym naprawdę zajmuje się architekt, czyli co zawiera projekt budowlany

Autor: Marcin Sieradzki, publikacja: 2020-03-13

Często wyobrażenie o pracy architekta są dalekie od rzeczywistości. Możliwe, że wynika to z wykreowanego w filmach nieprawdziwego jego wizerunku - machającego teczką i grającego w tenisa.

Zdjęcie nr 1

Architekt, podpisując projekt składany do urzędu, ma nie tylko ukończone studia, ale także zdany bardzo trudny egzamin państwowy (jak lekarz). Jest to więc osoba bardzo wykształcona, będąca specjalistą w swojej dziedzinie. Pseudoarchitekci po kursach czy studiach podyplomowych nie mają takich kompetencji, nawet gdy mówimy o wnętrzach.

Teraz ludzie niestety często wybierają najprostsze i najtańsze rozwiązania, ale potem często tego żałują. Pewne rzeczy powinno się powierzać profesjonalistom. Architekt jest dla budynków i wnętrz tak ważny jak stomatolog dla zębów czy chirurg przy operacjach.

Projekt domu, składany do urzędu ma szczegółowe i obszerne opracowanie. Mało kto zna ciągle zmieniające się prawo budowlane, którego nieprzestrzeganie kończy się rozbiórką.

Zdjęcie nr 2

Jeżeli ktoś ma w planach wybudowanie domu, musi wiedzieć, co musi zawierać każdy projekt budowlany:

 1. Projekt zagospodarowania terenu (sporządzany na mapie do celów projektowych, którą wykonuje geodeta na podstawie mapy zasadniczej i pomiaru z wizji lokalnej).
 2. Strona tytułowa (tytuł inwestycji, adres, dane projektantów, ich podpisy, dane inwestora i data opracowania całości).
 3. Opis techniczny (lokalizacja terenu, opis budynku, bilanse, spisy i inne).
 4. Załączniki podstawowe związane z uprawnieniami projektantów i opiniami o terenie.
 5. Umowy z dostawcami energii elektrycznej, wody, ciepła czy odprowadzających ścieki.
 6. Informacje bezpieczeństwa i ochrony zdrowia określające zakres prac i ryzyka budowy oraz BHP.
 7. Część architektoniczna zawierająca rzuty, przekroje i elewacje (większość myśli, że to tylko tą częścią zajmuje się architekt).
 8. Część konstrukcyjna z obliczeniami statyczno–wytrzymałościowymi.
 9. Część instalacyjna (wod.-kan. i CO).
 10. Część elektryczna z zasilaniem i oświetleniem.
 11. Ogólna charakterystyka energetyczna.
 12. Projekt szamba lub oczyszczalni.
 13. Projekt instalacji odgromowej.
 14. Ogólny projekt kotłowni.
 15. Nieobligatoryjnie, można dołączyć projekt urządzeń dodatkowych (pompy ciepła, kominki) oraz projekt wentylacji.
Zdjęcie nr 3

Pytanie zadane na początku: czym w tym wszystkim zajmuje się architekt? Odpowiedź: każdą z tych rzeczy – większość robi samodzielnie, a część koordynuje i całość spaja. Dom bez architekta nie ma duszy.

Oczywiście można wybrać gotowy projekt z katalogu, ale najczęściej jest on niedostosowany do warunków zabudowy, planu zagospodarowania albo do potrzeb indywidualnych klienta. Co więcej, zakupienie projektu gotowego i tak wymusza zatrudnienie architekta, który dostosuje projekt, podpisze go i złoży do urzędu.

Czy jest zatem sens wydawać pieniądze na poprawki, dostosowanie gotowego projektu i w konsekwencji w tej samej cenie uzyskać „dom frankensteina”? Chyba nie. Dlatego najlepiej znaleźć doświadczonego i polecanego architekta z uprawnieniami, który pomoże przejść przez trudny proces relacji z urzędem oraz pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu.


Opracował:
Marcin Sieradzki
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki

Projekty domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 31 839 Specjalistów od Projektów Domów najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o projektach domów